Report a foto z ČP MTB XCO bylo převzato ze specializovaných stránek MTBS

2013

Český pohár cross country odstartoval v Teplicích

Jitka a Jan Škarnitzlovi dominovali pohárové ouvertuře cross country v Teplicích...

Celkem 314 závodníků přijelo do Teplic, aby odstartovali nejvyšší domácí soutěž horských kol v olympijské disciplíně cross coutry. Bohužel bez mnohých elitních jmen české bikové špičky. Na startu chyběli olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, mistr světa a Evropy U23 Ondřej Cink, mistr Evropy v maratonu Kristián Hynek, mistr republiky Pavel Boudný, Kateřina Nash a také mistryně republiky Tereza Huříková.

Český pohár MTB XCO 2013 - Teplice

Sourozenci Škarnitzlovi tak měli v poměrně chladném počasí snažší cestu za svými triumfy v elitních kategoriích ouvertury Českého poháru. Jak Jan, tak i Jitka nenašli na městském okruhu v Teplicích přemožitele.

Vstup do nové sezony zahájili i nejmladší bikeři. Mezi 11-14ti letými žáky byl nejúspěšnější Daniel Bittner (Author), vítěztví mezi žačkami si na své konto připsala Sofie Joannidu (Bike 2000). Ve starší kategorii kadetů, tedy bikery a bikerkami ve věku 15-16 let si nejlépe vedl Matěj Průdek (Bike 2000) a Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Kolín).

Český pohár MTB XCO 2013 - Jan Vastl

Mezi juniory jednoznačně dominoval v úvodu sezony skvěle připravený Jan Vastl (Česká spořitelna Specialized junior), který po pěti okruzích druhému v cíli Poláku Piotru Konwovi nadělil 3 minuty! "Jel jsem si svoje tempo a měl jsem ještě rezervy. Jsem nadšený z devětadvacítkovýho Stumpjumpera, ještě vloni jsme jezdili na šestadvacítkách a tohle kolo jede jako mašina," přiznal Vastlík, jehož výkony jsou velmi dobrým signálem směrem k blížícím se Světovým pohárům a evropskému šampionátu. Bronzovou medaili si vyjel Jan Rajchart (Specialized CZ).

Po dvouleté dominanci Barbory Machulkové v kategorii juniorek se v Teplicích na stupínek nejvyšší postavila Denisa Bartizalová (Eurofoam).

Český pohár MTB XCO 2013 - Jitka Škarnitzlová

Mistryně republiky do 23 let Jitka Škarnitzlová (Giant Cyclingpoint) si na své konto připsala prvních 75 bodů za vítězství mezi ženami, o 19 vteřin porazila druhou Lucii Veselou (GT Opportunity). Téměř s minutou a půl skončila na bronzovém stupínku Karla Štěpánová (Kona Cyclingpoint), která byla nejrychlejší ženou do 23 let.

Ještě s větší převahou než Jitka si v nejprestižnější kategorii Elite počínal její bratr Jan Škarnitzl (Sram Rubena Trek). Splnil tak papírové předpoklady favorita závodu a vyhrál stylem start-cíl. Po sedmi okruzích si do finiše přivezl poměrně luxusní náskok padesáti vteřin před Jiřím Novákem (Superior Brentjens) a třetím Milanem Spěšným (BBM), který ztratil 1:24 minuty. Dle jeho slov, ale pro něj závod nebyl jednoduchý.

"Možná to vypadalo snadně, ale nebylo tomu tak. Chtěl jsem si vyzkoušet, jak na tom jsem a jet maximálně hned od startu. Minulý týden v Heubachu jsem z toho slezl, a tak jsem se tady chtěl otestovat. Mám stále mezery v intenzitě, na které chci ještě zapracovat, svěťáky se blíží," nechal se slyšet Honza, jenž v závodě testoval i pevnou verzi top modelu Trek Superfly. "Už jsem vyhrál na fullu a teď na pevňáku, sedí mi obě, volit budu dle aktuální trati."

Český pohár MTB XCO 2013 - Jan Škarnitzl

"Škarna mi ujel hned od začátku, chtěl jsem jet s ním. Nejsem se závodem moc spokojený. Měl jsem problém ve sjezdu, kdy mi do kola vlítnul kámen a prasklo mi pár drátů. Nevěděl jsem jestli měnit nebo ne, nakonec jsem to na tom dojel, ale nemohl jsem všude jet naplno," vysvětlil stříbrný Jiří Novák po závodě.

O bronzovou medaili v elitní kategorii mužů sváděl souboj Spěšný s Filipem Eberlem (Remerx Merida Kolín) a rozhodlo se až v závěrečném okruhu. "Nevěděl jsem, co čeho jdu, tréninku se nevěnuju tolik jako v minulosti. Se Škarnou ani Ňůmim jsem jet nemohl, jeli svižně. S Eberlíkem jsme pak jeli většinu času, byl na tom lépe v tahu, já zase v technice. V posledním kole mi nastoupil ve výjezdu a vytvořil malý náskok, ale já jsem si ho v technice docvaknul, hned nastoupil a vytvořil si tak rozhodující náskok. S trojkou jsem nastupoval a třetí dojel do cíle, jsem spokojený," okomentoval svůj závod Milan Spěšný.

V kategorii U23, která odstartovala společně s Elitou, vyhrál člen stáje Česká spořitelna Specialized junior Martin Stošek. Celkově dojel šestý, těsně před Janem Nesvadbou, startující s půlminutovým trestným mankem od švýcarského rozhodčího za nepovolený trénink na trati.

Český pohár MTB XCO 2013 - Filip Eberl a Jiří Novák

Závěrem se sluší doplnit jména vítězů kategorií Masters a Expert: Ondřej Zelený (Sram Rubena Trek) a Jiří Bartizal (Eurofoam).

Druhý závod Českého poháru XCO se jede za měsíc, tedy 1. a 2. června v Praze.